Már csak egy karnyújtásnyira vagyunk a teraszok nyitásától és be kell, hogy valljam, hogy ebből az egész bezártságból nekem a zene hiányzik már a legjobban. A hangos zene élménye, amit bár próbáltam reprodukálni otthoni körülmények között – a szomszédaim legnagyobb örömére – sajnos nem sikerült. Ennek ellenére egész kellemes élmény volt némi aláfestő zene mellett végigkóstolni a Glass of Jazz sorozat három, jazz ihlette borát.
Mi az a Glass of Jazz? „Egy rendezvénysorozat, ahol a kiváló borok rajongói találkozhatnak a jazz zene szerelmeseivel és közösen átélhetik, hogy ez a kettő miért is alkot tökéletes párost.” Reméljük hamarosan ismét belekortyolhatunk az élménybe, de addig is nézzük meg kik állnak a „pohár” mögött?
A Cult in Glass főszervezőjének, Dávid Dánielnek a csapata olyan, az „Art-Cult-Gastro” hármasára épülő események megalkotói, mint például a Glass of Comedy (stand-uppal egybekötött borkóstoló), az Amatőr vak borkóstoló kihívás, a már említett Glass of Jazz vagy a szegei BoRDaY borkóstoló. Emellett a csapat üzemelteti a kis pincék kevésbé ismert, különleges borait kínáló, hamarosan újra nyitó Zengő Bárt, a Krúdy Gyula utcában. A Glass of Jazz rendezvények saját borhármasát kóstoltam, melyek limitált palackszámban a Zengőben is elérhetőek.
A fehér egy olaszrizling 2019-ből, Balatonakali Fenye-hegyről a Mörk Pincészettől. A Pincészetet 2012-ben alapították és kb. 4 hektáron gazdálkodnak, a fajtaszerkezetet Cabernet franc, Olaszrizling, Furmint, Irsai Olivér, Kékfrankos, Sauvignon blanc, Chardonnay és Rozália, valamint öreg tőkés Olaszrizling és Cabernet sauvigon alkotják. A borok bio szellemiségben készülnek Mörk András borász keze alatt. A pohárban érett illatok fogadnak, lédús őszibarack, piros alma, az egész szájat betöltő, telt kortyban szép egyensúlyban van a nagy test és a gyümölcsösség, bár érezni, hogy komoly anyaggal van dolgunk, mégsem lóg ki a magas, 14%-os alkohol. Gondolkodós bor, világmegváltó beszélgetésekhez.
A vörösek Joó Tamás siklósi pincészetében készültek. A családi pincészet 6-7 hektáron gazdálkodik 2013 óta, céljuk a fiatalos, de mégis karakteres és egyedi stílusú borok készítése. Nekem a boraik elnevezése különösképpen tetszik: Joóreménység, Joókedv, Joóbarát, 3Joo – nagyon kreatív! A két kóstolt vörös is a fiatalos stílust képviselte, a 2018-as Kékfrankos, Portugieser és Blauburger házasítás, a 2017-est Kékfrankos, Portugieser és Merlot alkotják. Viszonylag keveset találkozunk a Blauburgerrel, ami a Kékoportó és Kékfrankos keresztezése, stílusban ez a bor abszolút a bisztrós vonalat képviseli, erdei gyümölcsös íz- és illatjegyeivel akár egy tavasz/nyáresti buli remek kísérője is lehet. A 2017-es már egy kicsit összetettebb, közepes testű vörösbor, meggyel és szilvával, pici fűszerességgel. Nekem ez utóbbi állt közelebb a szívemhez.
A borok címkéi szuper ötletesek! Vidám, színes design, mintha egy koncert képei elevenedének meg rajtuk. Remélem ilyen és hasonló borokat hamarosan élő zene mellett is kóstolhatunk, akár a Zengő teraszán!
Köszönöm a kóstolót a Cult in Glass csapatának!