Borvilágjáró

Borvilágjáró

Ismerd meg a tokaji aszút! – 5 dolog, amit nem tudtál róla

2020. december 10. - Gyöngyi T

Vannak dolgok, amelyeket természetesnek veszünk, mert amennyire vissza tudunk emlékezni, mindig is tudtunk a létezésükről. A tokaji aszú sokaknak ilyen magától értetődő és ezért kevésbé érdekes borkategória. Pedig több szempontból is egyedülálló tulajdonságokkal rendelkezik, amelyeket így az ünnepek előtt érdemes is megismerni.

A Tokaji borvidék egyedisége

A tokaji aszú nem jöhetne létre, ha nem lenne a borvidéknek olyan speciális mikroklímája és földrajzi jellemzői, melyek megteremtik ennek lehetőségét. Ahogy a Bodrog és a Tisza folyók átszelik a térséget, az őszi reggelek mesebeli párába burkolják a borvidéket. Ez és a napközbeni száraz idő segít abban, hogy a Botrytis cinerea nevű nemespenész-gomba megtelepedjen az egészséges és érett szőlőszemeken, és beinduljon az aszúsodás folyamata. Ha csak egy nincs a helyén ezekből az alkotóelemekből, aszú szempontjából máris búcsút mondhatunk annak az évjáratnak.

_koccintsaszuval_2020_02_foto_dancsecs_ferenc.jpg

Fotó - Dancsecs Ferenc

Kézi szüret a köbön

Igen, sok helyen szüretelnek kézzel, azonban az aszúszüret nehézsége mégis kiemelkedik a többi közül. Mivel a fürtökön belül nem egyenletes az aszúsodás, ezért az aszús szemeket folyamatosan szüretelik. Képzeljük el, ahogy a hideg, fagyos novemberi reggeleken a szőlőfürtökről egyenként kell kiválogatni és kicsipegetni az értékes aszúszemeket, a cukor már odafagyott a kezünkre, és végig koncentrálni kell arra, nehogy rothadt vagy illós szemek kerüljenek a vödrökbe, tönkretéve ezzel az egész napi munkát. Egy tapasztalt aszúszedő is csak 6-7 kiló aszúszemet tud egy nap gyűjteni, így érthető miért hatalmas érték az ő tapasztalatuk.

img_20181018_114247.jpg

Aszú Day

Szeretünk ünnepelni. Az ünnepek fontos tradíciókká, családi hagyományokká válnak, amik folytonosságot visznek az életünkbe. A legkülönfélébb dolgokat lehet ünnepelni, legyen az egy személyes évforduló, mint a születésnap, vagy sok millió ember közös ünnepe, a karácsony. A tokaji aszú a maga nagyszerűségében és egyediségében szintén megérdemli, hogy legyen egy saját napja. Minden év december 10-én tartják az Aszú Day-t, ráadásul nemcsak Magyarországon, hanem szerte a világon. Legyünk rá büszkék, és nyissunk ki egy palack aszút ezen a napon!

Lépjünk ki a gasztro-komfortzónánkból

Magas maradékcukor-tartalmával a tokaji aszú kiváló desszertbor, sőt magát az étkezés végi édességet is kiválthatja. Azonban egy aszú sokkal többrétűbb annál, mint hogy csak édesség mellé kínáljuk. A kacsa- vagy libamáj vagy a sós, karakteres ízű kéksajt is egy klasszikus páros. Ha gyümölcsökkel készítjük a csirkét, kacsát vagy fácánt, akkor érdemes kipróbálni mellé egy pohár aszút, de még az édes tónusú zöldségekkel – mint a sütőtök, az édesburgonya vagy sárgarépa – is szépen harmonizál. Az ázsiaiak pedig nemhiába szeretik annyira az aszút, az ő konyhájuk csípős-édes fogásaihoz is remekül passzol.

_koccintsaszuval_2020_01_foto_dancsecs_ferenc.jpg

Fotó - Dancsecs Ferenc

Az aszú több, mint csak egy édes bor

Mindenkinek vannak kedvenc szőlőfajtái, borstílusai, és pincészetei. Ha valakinek ez a száraz bort jelenti, akkor lehet, hogy eleve ódzkodik az édestől. Jó tudni azonban, hogy a tokaji aszú több mint egy egyszerű édes bor. A világ legjobbjai között számon tartott aszú képes megmutatni a Tokaji borvidék különleges adottságait és azt az évszázadokkal ezelőtt kifejlesztett egyedi technológiát, amit ebben a formában sehol máshol nem alkalmaznak a világon. Rendkívül komplex aromavilága, a magas maradékcukor-tartalmat egyensúlyban tartó eleven savszerkezete és az, hogy megfelelő körülmények között extrém ideig eltartható – gondoljunk akár az 1956-os aszúkra, de volt, aki 1848-ból is kóstolt! –, mind unikális borélménnyé teszik. Ne féljünk felfedezni a nagyszerűségét!

Ha az ünnepek alatt tokaji aszú kerül a poharadba, használd a #KoccintsAszuval hashtaget, hogy megoszthasd az élményt.

Készült a sajtóközlemény alapján. 

A bejegyzés trackback címe:

https://borvilagjaro.blog.hu/api/trackback/id/tr4516327570

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

n3spr3ss0 2020.12.11. 08:27:40

1912-es volt a legrégebbi, amit láttam, és 1949-es, amit kóstoltam a '90-es években. Szavakkal nem tudom leírni, mennyire finom volt.

Gyingizik 2020.12.11. 09:02:40

Én csak azt szeretném megkérdezni mély tisztelettel, hogy az aszúból miért 90% a forgalomba hozott palackozott édes bor, és miért csak 10% a száraz? Miközben a száraz is nagyon finom, alig lehet hozzájutni. Nem szereti mindenki az édes bort.
Ugyanez furmintra is igaz, a szárazból alig van (egy átlag szupermarketről beszélek, ahová az átlagember jár vásárolni).

Gyöngyi T 2020.12.12. 10:36:29

@Gyingizik: Tokaji aszú boroknak a bortörvény szabályai szerint minimum 120 g/l maradékcukrot kell tartalmazniuk, így tudtommal azokból száraz verzió nincsen. Szamorodniból létezik száraz, az viszont valóban ritkább, mert azoknak a bornak az elkészítéséhez is szükség van a szőlő botrytis-szel való "fertőzöttségére" és arra is, hogy magas maradékcukor tartalmuk száraza tudjon erjedni. Az aszú, szamorodni és kései szüretelésű boroknál a borászok célja általában pont az, hogy a magas természetes cukortartalmat megőrizzék, hogy a mustban lévő cukor nem alakuljon át teljesen alkohollá az erjedés során. Száraz szamorodnik gyakran "véletlenül" is születnek, édesnek indul a bor, majd az élesztőgombák az erjedés során mégis az összes cukrot "felfalják". Nagyon különleges borok születnek végeredményképp! Tavaly volt szerencsém részt venni egy Régi tokaji borfajták ma előadáson, ha érdekel a téma, ajánlom azt az írást is, pár tipp is van benne, hogy hol lehet ilyen borkülönlegességekhez hozzájutni! Furmintból én szerencsére azt látom, hogy szépen lassan egyre nő a polcokon a száraz borok száma, a tokaji borászok is nagy hangsúlyt fektetnek rájuk, így ez biztosan folytatódni fog a jövőben is!

Gyingizik 2020.12.13. 09:49:41

@Gyöngyi T: Köszönöm a részletes választ, valóban a szamorodnira gondoltam!
süti beállítások módosítása